TARİHÇE

Erdem İnsan ve Toplum Bilimleri Dergisi, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının süreli, akademik ve hakemli bir yayını olarak ilk kez 1985 yılında yayımlanmıştır. Kurucusu Ord. Prof. Dr. Aydın SAYILI (1913-1993)’dır. Erdem, 2020 yılı itibariyle 35 yıllık yayın hayatında 79. sayısına ulaşmıştır.

AMAÇ ve KAPSAM 

ERDEM dergisi, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığının süreli yayınlarından birisi olarak sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında (Edebiyat -Eski/Yeni Türk Edebiyatı, Türk Halk Edebiyatı, karşılaştırmalı edebiyat, edebi teori ve eleştiri-, sanat tarihi, sosyoloji, felsefe, coğrafya, folklor, kültürel çalışmalar, edebi incelemeler, müzik, şehir çalışmaları, bilim felsefesi ve tarihi, tiyatro, çeviri) bilimsel makaleler yayımlayan, Haziran/Yaz ve Aralık/Kış aylarında olmak üzere yılda 2 kez yayımlanan hakemli, akademik bir dergidir. Amacımız sosyal bilimlerin ilgili alanlarında, ulusal ve uluslararası düzeyde bilgi üretimine ve bilgi paylaşımına katkı sunmaktır. 

AÇIK ERİŞİM POLİTİKASI

Erdem dergisi açık erişim sağlama politikasını benimsemiştir. Açık erişim, bilginin yayılma hızını ve alanını artırarak insanlık için yararlı sonuçlar sağlamaktadır. 

Yayın Platformlarımız:

Telefon: +90 312 284 34 18 (1355) (1514)

E-Posta: